تبلیغات
برای زندگیم... - شاید تو هم دست بزن داشته باشی...
فقط یک بار فرصت زندگی داریم...

در گذشته نظام مردسالا رانه مبتنی بر زور، زنان را مورد آزار و اذیت مردان قرار می داد. متاسفانه به دلیل نگاه سنتی به زن در بیشتر جوامع شاهد پدیده همسرآزاری هستیم. البته با تغییر فرهنگ ها، به ویژه در قرن بیستم و تحمیل حقوق زنان و تصویب اعلا میه حقوق بشر در قانون اساسی اکثر کشورها، نوعی برابری میان زن ومرد ایجاد شد. البته در بعضی کشورهای در حال توسعه همچنان این برابری به طور کامل محقق نشده است. نمونه بارز همسرآزاری، خشونت خانگی است. این خشونت خانگی شکل های مختلفی شامل خشونت فرزندان نسبت به هم یا خشونت زن علیه شوهر دارد. اما یکی از رایج ترین نوع خشونت خانگی، خشونت علیه زنان (شوهر نسبت به زن) است. سو» رفتار علیه زنان در همه کشورها اعم از توسعه یافته و در حال توسعه با درجات مختلف وجود دارد.
به طور کلی خشونت خانگی زمانی اتفاق می افتد که زن یا شوهر سعی دارند دیگری را کنترل کنند. یکی از رایج ترین نوع این خشونت ها، آزار جسمی یا بدنی علیه زن یا مرد است. تحقیقات نشان داده است که زنان چیزی حدود 8 بار بیشتر از مردان مورد آزار بدنی قرار می گیرند. خشونت بدنی علیه زنان یعنی به کار بردن نیروی بدنی که فرد را دچار آسیب بدنی می کند. مثل هل دادن، سیلی زدن، لگد زدن، پرتاب کردن، سوزاندن و... بررسی ها نشان داده است که کتک زدن سه مرحله را طی می کند: 1- مرحله تنش زایی: در این مرحله جرو بحث میان زن و مرد افزایش می یابد و گاها بعضی آزارهای خفیف را نیز در برمی گیرد.
2- مرحله اعمال خشونت: شوهر به شکلی شدید شروع به کتک زدن زن می کند و حتی ممکن است وی را مجروح سازد.
3- مرحله پشیمانی: شوهر قول می دهد که هرگز این کار را تکرار نکند. شوهر در حالی که عذرخواهی می کند سعی دارد زن را مقصر بداند.
نکته قابل توجه این است که زنان پس از کتک خوردن، حاضر به ترک خانه نیستند.
بررسی ها نشان داده است که زنان کتک خورده برای عدم متارکه و جدایی از همسرشان دلا یلی میآورند که عمدتا وابسته به فرهنگ و باورهای آنهاست از جمله این دلایل می توان به وابستگی مالی به شوهر، فشارهای خانوادگی یا فرهنگی برای عدم جدایی، ترس از تنهایی، پایبندی به ازدواج، پذیرفتن گفته های شوهر (حق با اوست، مقصر خودم هستم)، پایبندی به فرزندان و احساس شرم نسبت به جدایی، اشاره نمود.
علا وه بر خشونت جسمی یا بدنی، خشونت جنسی، خشونت های کلا می مثل فحاشی، خشونت اقتصادی و خشونت معنوی مثل دریغ کردن از محبت یکدیگر، در دسته بندی خشونت های خانگی قرار می گیرد

 

 
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 1389/01/29 توسط piano
درباره وبلاگ
نویسندگان
آرشیو مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


قالب وبلاگ

انواع کـد های جدید جاوا تغیــیر شکل موس